Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
158 postów 1035 komentarzy

Bejka

Almanzor - Bejka, to zawołanie rodzinne, z Podlasia.

Bitwa Warszawska 1920 a EURO 2012, A głupi! a głupi!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeden z komentatorów telewizyjnych po finale Hiszpania - Włochy powiedział z Kijowa, że impreza ta powinna być dla Polaków nauką na przyszłość. Trudno się z tym nie zgodzić.

 "... A głupi! a głupi!"  (Adam Mickiewicz)

 

Szkoła życia

Piłka nożna nigdy nie była sportem,  który mnie w sposób istotny pociągał. Czy znam się na piłce nożnej? Mój bardzo mądry nauczyciel angielskiego, Anglik,  twierdził że na sporcie bardziej się zna ten, kto w każdy wolny dzień wyjedzie z bliskimi do lasu aby porzucać z nimi piłką niż taki co godzinami ogląda w telewizorze programy "sportowe".Odczułem ten aspekt kiedyś zimą w Norwegii widząc setki Norwegów biegających na nartach po tafli zamarszniętego jeziora. gdzieś blisko Oslo. 

Tydzień meczów grupowych Euro2012 spędziłem gdzieś w lesie. Przed meczem Polska - Rosja reżimowe publikatory nakręcały u nas atmosferę strasząc agresywnymi rosyjskimi kibicami, którzy według nich mieli w święto narodowe Rosji zrobić w Warszawie pochód z demonstracją symboli i portretami wodzów sowieckich. Niemal w każdym programie widziałem Panią Waltz z jakimś umundurowanym, chyba generałem, policjantem troszczących się o prawo Rosjan do zrobienia demonstracji przed meczem. Nakręcali tym atmosferę jak w zeszłym roku przed Marszem Narodowym 11.11.11. chociaż ze strony Rosjan jakoś do zorganizowania takiej demonstracji nikt się nie kwapił.

Jakiś kretyn w TVP stół komentatora udekorował flagą ZSRR z sierpem i młotem.

Niektórzy w Polsce nawet porównywali spotkanie piłkarskie w 2012 roku do wojny polsko - sowieckiej w roku 1920. Tego ostatniego nie wytrzymałem, w tekście bitwa-warszawska-1920-a-euro-2012 staralem się wykazać że w roku 1920 to nie Rosjanie napadli na Polskę ale bolszewicy, którzy władzę nad Rosją przejęli w Rewolucji październikowej z 1917 roku. Zwrociłem uwagę, że rewolucja bolszewicka była kierowana nie przez Rosjan ale głownie przez socjalistów - internacjonalistów róznych narodowości w tym rownież Polaków. Rewolucja bolszewicka nie była rewolucją Rosjan ale rewolucją przeciwko ogłupionej przez socjalistów Rosji.

Podałem mało propagowaną teraz w Posce informacje, że po październikowej rewolucji 9/10 żyjących w Rosji Polaków zdolnych do noszenia broni poparło bolszewików. Zdziwił się nieco temu sympatycznie komentujący mój tekst Coryllus mniemając że do tego tematu już nie wrócę. Wrocilem teraz Coryllusie.

Tymczasem Rosjanie okazali się w Warszawie w przeważającej większości normalnymi ludźmi. Niektórzy kibice rosyjscy w znanym na świecie miejscu pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu  złożyli kwiaty dla uczczenia poległych w katastrofie smoleńskiej Polaków.

Niektorzy znani Polacy jednak nabuzowani reżimowa propagandą probowali podczas tej rosyjskiej manifestacji wyperswadować Rosjanom komunistyczne sentymenty. Wśrod nich był Janusz Korwin Mikke ze swoimi ludźmi. Wielce się zdziwił

//youtu.be/ITTpyQWtMqg

Wygląda jakby się pan Janusz nie orientował, że w obecnej Rosji komuniści mają poparcie mniejsze niż w Polsce ma SLD. Bójkę na trasie marszu rosyjskich i polskich kibiców od palmy na Rondzie de Gaullea do stadionu oglądałem w rosyjskiej telewizji państwowej. Awanturę sprowokowali "Polacy" ubrani w zasłaniające twarze kominiarki. Natarli oni brutalnie na "ruskich". Nie moglem się oprzeć wraqżeniu, że byli to ci sami prowokatorzy, którzy przed Marszem Niepodległości 11.11.11.  tak samo umundurowani ale w innego koloru kurteczki z kapturami zaslaniającym twarze przed kamerami telewizji reżimowej prowokowali rozróby aby chwilę potem cieszyć się wraz z pobitym przyjacielską rozmową.

 

 

 

 

 

Jeśli chodzi o kijowski finał, to zauważyłem czego nie mówli komentatorzy, że Włochom zupełnie nie wychodziła obrona. O ile w meczu z Niemcami niemal każda akcja na ich polu karnym kończyła się wybiciem przez Włochów piłki wgłąb boiska, to w finale w większości tam zagrywek z piłka utrzymywali się Hiszpanie. Intensywny niedawny mecz z Niemcami wyczerpał siły Wlochów, ktorej przez kilka dni nie udalo im się odzyskać. 

"... A głupi! a głupi!"

Jeden z komentatorów telewizyjnych po finale powiedział że impreza ta powinna być dla Polaków nauką na przyszłość. Trudno się z tym nie zgodzić.

Gdyby pan Smuda przed meczem z Rosją nieco ruszył rozumem wystawiłby przeciwko Rosjanom zawodników rezerwowych. Gdyby trener Rosjan miał trochę więcej rozumu niż okazal 12 czerca, to wystawiłby do meczu z Polską swoje rezerwy. Z prostego rachunku wynikało, że do "wyjścia z grupy" zarowno dla Polaków jak i dla Rosjan wynik ich bezpośredniego spotkania był bez znaczenia.

Polacy mogli by z Rosja przegrać nawet 0:12 ale gdyby wygrali z Czechami tylko 1:0 wyszli by z grupy. To samo Rosjanie. mogli z Polską wysoko przegrać a gdyby z Grecją wygrali 1:0 też wyszli by z grupy a może nawet zaszli by w turnieju wysoko.

Widać, że z Rosjanami najbardziej łączy Polaków głupota. 

Pozdrawiam

KOMENTARZE

 • Do Czytelnika wyrażającego dezaprobatę
  Pewien Czytelnik obdarzył powyższy tekst jedną gwiazdką. Oznacza to jego totalną dla niego dezaprobatę.

  Nie wysilił się jednak żeby wskazać co go aż tak negatywnie zbulwersowało.

  wracam się do Ciebie szanowny Czytelniku abyś podzielił się powodem swojej tu negacji. Będę wdzięczny szanowny Czytelniku za napisanie co Cię tak bardzo dotknęło. Może będę mógł się obronić ...
  .
  * czy uważasz że pan Smuda mądrze postąpił kierując wielki wysiłek na nie mający sportowego znaczenia mecz przeciwko Rosji mając za kilka dni decydujący o wyjściu z grupy mecz z Czechami?

  * czy uważasz że trener Rosji mądrze postąpił kierując wielki wysiłek na mecz przeciwko Polsce mając za kilka dni decydujący o wyjściu z grupy mecz z Grecją?

  a może...

  * uwazasz że rewolucja bolszewicka nie była skierowana przeciwko Rosji?

  * uważasz, że rewolucją bolszewicką nie kierowali głównie internacjonalistycznie nastawieni ludzie narodowości nierosyjskiej

  * może uważasz, że w Polsce nie należy teraz mówić, że 9/10 Polaków w Rosji zdolnych do noszenia broni przyłączyło się po rewolucji październikowej do bolszewików?

  a może miałeś inny powód. Nie kryj go! Podziel się nim.
  Pozdrawiam
 • "Widać, że z Rosjanami najbardziej łączy Polaków głupota. "
  święte słowa, które należy Polakom i Rosjanom przypominać codziennie przy śniadaniu.
 • @Almanzor 13:36:11
  Ode mnie 5* i pełna zgoda co do treści posta.
 • @Almanzor 13:36:11
  Panie autorze jak to jest zarzucać innym głupotę i jednocześnie wypisywać takie kretynizmy?
  cyt.:"* czy uważasz że pan Smuda mądrze postąpił kierując wielki wysiłek na nie mający sportowego znaczenia mecz przeciwko Rosji mając za kilka dni decydujący o wyjściu z grupy mecz z Czechami?"

  Otóż mecz z Rosją nie miał sportowego znaczenia ale tylko dlatego, że go nie wygraliśmy i wiadomo to dopiero po zakończeniu tego meczu. To właśnie mógł być mecz decydujący i zapewniający awans dla obu stron w przypadku zwycięstwa. W innym przypadku wynik rzeczywiście nie miał znaczenia.
  Radzę więcej myśleć, mniej pisać.
 • @Almanzor 13:36:11
  "* może uważasz, że w Polsce nie należy teraz mówić, że 9/10 Polaków w Rosji zdolnych do noszenia broni przyłączyło się po rewolucji październikowej do bolszewików?"
  Proszę o podanie jakiegoś wiarygodnego źródła tej informacji.
  Uwzględniając jakość prezentowanych przez autora danych w części sportowej tego artykułu - nie bardzo chce mi się w to wierzyć
 • @Radek.Pierwszy 19:13:32
  Radku,myśl! Wygrana Polski z Rosją przy przegraniu z Czechami nic by nie dała. Awansowali by Czesi.
  Przegrana Polski z Rosją nic by nie zaszkodziła w awansie o ile byśmy wygrali z Czechami.
  Remis z Rosją bez wygrania z Czechami Polskę wyeliminował.

  Ergo: wynik meczu z Rosją był dla Polski zupełnie bez znaczenia. Sytuacja ta była znana Polakom przed meczem. Co robi mądry piłkarz? W meczu o pietruszkę oszczędza siły na istotny do awansu mecz.

  Analogiczną sytuację mieli Rosjanie. Jednych i drugich zgubiła głupota trenerów ... i nie tylko trenerów.
 • @Radek.Pierwszy 19:35:01
  >"Uwzględniając jakość prezentowanych przez autora danych w części sportowej tego artykułu - nie bardzo chce mi się w to wierzyć"

  Czy po wyjaśnieniu części sportowej już wierzysz?
 • @Almanzor 20:15:17
  "Wygrana Polski z Rosją przy przegraniu z Czechami nic by nie dała. Awansowali by Czesi."

  awansowali by Czesi i my z 4 punktami z 2 miejsca.
  Jestes trolem?
 • @Radek.Pierwszy 04:55:15
  Nie. Rosjanie oszczędzając siły w meczu z Polską prawdopodobnie wygrali by z Grecją i wyszli by z grupy mając 9, 7 lub 6 punktów w zależności cze z Polakami by wygrali, zremisowali czy przegrali.

  Piszę kolejny raz. Pomyśl!

  Zarówno dla Polski jak i dla Rosji wynik ich bezpośredniego spotkania był praktycznie bez znaczenia, o ile te drużyny oszczędzając siły wygraly swój trzeci mecz.
  Obserwacja gier Włoch przeciwko porównywalnym technicznie zespołom Niemiec i Hiszpanii świadczy, że zmęczenie fizyczne zespołu ma w piłce nożnej kapitalne znaczenie. Wnioskuję z tego, że zarówno Polska jak i Rosja oszczędzając siły we wzajemnym spotkaniu miałyby dużo większe szanse wygrania trzeciego meczu w grupie. A właśnie wygranie w tym trzecim meczu zapewniłoby każdej z tych dwóch druzyn awans.
  Na tym polega myślenie. O to mam pretensje do Smudy, że tego nie wziął pod uwagę ale zaangażował wszystkie siły druzyny do nic nie znaczącego dla wyjścia Polski z grupy meczu z Rosją.

  Rosja była w nieco lepszej sytuacji od Polski, bo wygrywając z nami zapewniała sobie awans niezaleznie od swojego wyniku z Grecją, ale oszczędzanie sił w meczu z Polska było też dla nich korzystne ... bo stało się co stało. Obie głupio prowadzone drużyny z grupy nie wyszły.

  Pozdrawiam
  PS
  Zapoznaj się ze znaczeniem wyrazu "trol"!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY