Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
158 postów 1035 komentarzy

Bejka

Almanzor - Bejka, to zawołanie rodzinne, z Podlasia.

Zagrożenie konstytucyjnej wolności zgromadzeń

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po nieudanej próbie skompromitowania prowokacjami Marszu Niepodległości 11. listopada 2011 czynniki rządzące Polską próbują groźbą wielkich kar pieniężnych uniemożliwić organizowanie demonstracji patriotycznych

Nieoceniona Maryla z Blogmedia24.pl rozpoczęła!

 

Akcja w obronie Prawa o zgromadzeniach. Wolność zgromadzeń zagrożona. Piszcie do posłów.

Apeluje o pisanie w tej sprawie do posłów. Kiedy projekt zmiany ustawy o zgronadzeniach trafi pod głosowania będzie za późno. Tam działa automat większości rządowej.

Cytuję fragment pisma Stowarzyszenia Blogmedia24 do  Komisji parlamentarnej.

21 grudnia, po I czytaniu na posiedzeniu Sejmu, do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka został skierowany przedłożony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach.

Projekt ten istotnie zagraża konstytucyjnej wolności zgromadzeń:

1) Potencjalnie najgroźniejsza jest tu zmiana art. 10 ust. 3 ustawy, który otrzymuje brzmienie: „Przewodniczący odpowiada za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia oraz jest obowiązany do jego przeprowadzenia w taki sposób, aby zapobiec powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia i podejmuje w tym celu przewidziane w ustawie środki”. (Środki te to żądanie opuszczenia zgromadzenia przez osobę, „która swoim zachowaniem narusza przepisy ustawy albo uniemożliwia lub usiłuje udaremnić zgromadzenie” oraz rozwiązanie zgromadzenia, „jeżeli uczestnicy zgromadzenia nie podporządkują się zarządzeniom przewodniczącego wydanym w wykonaniu jego obowiązków lub gdy przebieg zgromadzenia sprzeciwia się niniejszej ustawie albo narusza przepisy ustaw karnych”). Obecnie ustawa nie nakłada na przewodniczącego zgromadzenia obowiązku „jego przeprowadzenia w taki sposób, aby zapobiec powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia”. Wprowadzenie tej zmiany oznacza, że przewodniczący zgromadzenia – którym zgodnie z projektem będzie musiał być obowiązkowo organizator albo wskazany członek władzy organizatora będącego statutową osobą prawną lub podmiotem niemającym osobowości prawnej (zniknąć ma dotychczasowa możliwość wskazania lub wybrania innego przewodniczącego) – stanie się odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez uczestników zgromadzenia, choćby byli to np. przypadkowi chuligani lub wręcz prowokatorzy. Odpowiedzialność ta oznacza w pierwszym rzędzie grzywnę w wysokości do 7000 złotych, która będzie mogła być wymierzona na podstawie nowo wprowadzonego art. 13a ustawy – i wcale nie jest powiedziane, że nie będzie ona groziła nawet w przypadku, gdy przewodniczący zgromadzenia będzie usiłował zapobiec szkodom, na przykład wzywając chuliganów do opuszczenia zgromadzenia lub je rozwiązując. Bo skoro jest obowiązany do przeprowadzenia zgromadzenia „w taki sposób, aby zapobiec powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia”, a jacyś uczestnicy zgromadzenia szkody wyrządzą, to znaczy, że nie wykonał ciążącego na nim obowiązku.
Co więcej, istnieje niebezpieczeństwo, że obowiązek ten może być interpretowany przez prokuraturę i sądy jako „prawny, szczególny obowiązek niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego”, o którym mowa w art. 18 § 3 Kodeksu karnego. W takim przypadku można sobie wyobrazić np. sytuację, w której jakiś prowokator lub przypadkowy chuligan uczestnicząc w manifestacji niszczy jakieś mienie (np. samochód telewizji), otrzymuje (lub nie – w zależności od tego, czy go znajdą) zarzut popełnienia czynu z art. 288 kk, a przewodniczący tego zgromadzenia (który tego w ogóle nie zauważył lub zauważył po fakcie, bo w manifestacji uczestniczyły tysiące osób) otrzymuje zarzut pomocnictwa w tym czynie, ponieważ „wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwił innej osobie jego popełnienie”.

Więcej >>

KOMENTARZE

 • pisz Pan do posłów, wolna droga!
  ...jakby można było z bandytami organizować praworządność...
  obudź się Pan!
  DB
 • pobić ich własną bronią
  Wystarczy zrobić jedną i drugą zadymę na wiecach "partii rządzącej" i odechce się im.
 • @Trybunał Obywatelski
  Oni zostali wybrani przez większość tłumnie biorących udział w zeszłorocznych wyborach.

  Według ustalonych u nas reguł demokracji powszechnie skądinąd zaakceptowanych kilkanaście lat temu a głoszonych w Polsce co najmniej od półwieku zostali władzą.

  Św. Paweł w 13. rozdziale Listu do Rzymian poucza, że każda władza zasługuje na szacunek, bo pochodzi od Boga.

  Pozdrawiam
 • @Ptasznik z Trotylu
  Czego się im odechce? Czy sądzisz że niezawisły sąd wyznaczy dotkliwą karę pieniężną organizatorowi wiecu partii rządzącej zakłóconego przez prawicowych chuliganów?
 • @Almanzor
  Jak widzę już sie znalazł tow. kontroler i dał jedną, coby do rana tekst
  zjechał do podziemia.
  Trzeba się starać nie "uchybić demokratycznym procedurom" tak by w
  końcu odwołać się do społeczności międzynarodowej.
 • W połączeniu z dyspozycyjnym sądownictwem.....
  ....tworzy się maszynka do ukrócania niewygodnych wystąpień.

  Myślę że na zepsutym sądownictwie należy tutaj się skupić. To fałszywe
  ogniwo łańcucha władzy, które trzeba zmienić przede wszyskim.
 • Nie widzę przeciwwskazań by protestem bombardować (p)osłów PO !
  W końcu wysłanie takiego listu to ułamek sekundy więc czasochłonne nie jest, może nic nie dać ale krwi im trochę napsuje i da do zrozumienia, że polskie bydło też człowiek i praw swych nie ma zamiaru nie dochodzić.
  Pozdrawiam.
 • @cyborg59
  NE jest wporzo. Zajął się sprawa prowokacji listopadowej bardzo mocno. Natomiast ten sam tekst na S24 juz mi zdołowali.
  Pozdrawiam
 • @Multimir
  Święta racja. Zepsuta jest też prokuratura.
 • @contessa
  zwłaszcza, że wybraliśmy ich (jako polskie społeczeństwo) do parlamentu
 • @Almanzor
  Jakbyś nie liczył, to czy chciałbyć być zdrowy 49% z wyroku NS i żyć w takim standarcie prawnym. Życzę Wszystkim 100% zdrowia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY