Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
158 postów 1035 komentarzy

Bejka

Almanzor - Bejka, to zawołanie rodzinne, z Podlasia.

Kogo za smoleńską katastrofę Rosjanie wyślą na Sybir?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przed kilku dniami polska Prokuratura poinformowała o swoich działaniach w Rosji w związku ze sprawą smoleńską. Warto się zastanowić jaki jest cel działań polskich prokuratorów! Czy polska prokuratura zbiera dowody i zeznania bo zamierza przygotować akt oskarżenia? Jeżeli tak, to przeciw komu, jeżeli nie, to po co działa?

Wypadek lotniczy, w którego skutku zginęło 96 osób zdarzył się nad Smoleńskiem, w Rosji. W Rosji musi być osądzony. Jest oczywiste że celem rosyjskiej prokuratury jest zebranie materiałów które pozwolą jej postawić przed rosyjskim niezawisłym sądem oskarżenie o jej spowodowanie i wniosek o skazanie winnych. Wyraźnie podkreśliłem określenie „niezawisły” żeby nie robić sobie żartów i wskazać, że w tamtym postępowaniu sądowym jakiekolwiek wysiłki polityków, polskiego prezydenta, polskiego rządu, parlamentu, czy polskich państwowych organów, takich jak prokuratura cywilna czy wojskowa ani jakichś międzynarodowych gremiów będą mało istotne. Sąd w tej sprawie musi odbyć się w państwie gdzie zdarzenie miało miejsce. Procedowanie sądowe musi odbywać się w oparciu o rosyjskie prawo. Niezależnie od jakichkolwiek zaklinań proces sądowy w sprawie katastrofy smoleńskiej oraz ewentualne apelacje odbywać się będą po rosyjsku, przed rosyjskimi sądami.

Nie ulega wątpliwości że głównym materiałem oskarżenia jaki przedstawi rosyjska prokuratura będzie końcowy raport MAK.

Czytając raport MAK można się spodziewać, że rosyjska prokuratura oskarży na jego podstawie w tej sprawie Polskę, reprezentowaną przez polski rząd jako właściciela cywilnegosamolotu przewożącego nieubezpieczonych pasażerów na trasie Warszawa – Smoleńsk - obsługiwanego przez oficerów i żołnierzy 36. pułku lotniczego.

Strona polska nie powinna tracić czasu ale jak najprędzej wyznaczyć dobrych (z pewnością rosyjskich) adwokatów, którzy jej w tej sprawie będą bronić.Czy rosyjski sąd ukarze kogoś więzieniem? Trudno to przypuścić. Bezpośrednio winnymi zapewne wskaże dowódcę samolotu i poległych członków załogi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zasadniczym składnikiem wyroku sądu rosyjskiego będzie nakaz pokrycia przez przewoźnika kosztów wszystkich odszkodowań i wszystkich innych roszczeń za straty lub koszty poniesione w związku z tą katastrofą. Jest bardzo prawdopodobne, że na pokrycie kosztów odszkodowań i roszczeń rosyjski sąd skaże państwo polskie jako właściciela samolotu.

Jeżeli Polska nie przygotuje się odpowiednio, to sprawę tę niechybnie, może nawet sromotnie, przegra. Wojny Rosji wypowiedzieć teraz nie jesteśmy w stanie. Przyjdzie raz jeszcze zacisnąć pasa, zacisnąć zęby i płacić.

Istnieje szansa, że polski rząd się odpowiednio przygotuje i sprawę przed rosyjskim sądem wygra. Niestety, na razie na to się nie zanosi, bo Polska żadnych przygotowań dla swojej obrony przed sądem nie prowadzi.

Notatkę podobnej treści umieściłem już na S24. Martwi mnie niezrozumienie sprawy. Jeden Czytelnik sugerując niekompetencje Rosji w dążeniu do sprawiedliwości wspomniał przypadek Litwinienki. Ktoś inny jakby sugeruje, że Polska w kontrakcie gazowym dała Rosji tyle już fantów, że powinna spodziewać się rewanżu w sprawie smoleńskiej. Sugestia, że Polska powinna zaangażować w swojej sprawie rosyjskich adwokatów wzbudza tam zdziwienie jednego blogera a inny bloger obawia się czy adwokaci jakich zaangażuje Polska nie będą obawiać się o swoje życie.

Być może obawy te są słuszne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że stronie obwinionej w procesie sądowym tego rodzaju zaklinanie lub obawy nie usuną groźby nieuniknionego procesu sądowego. Niestety takie są konsekwencje braku natychmiastowego sprzeciwu strony polskiej dla rozpatrywania tego katastrofalnego lotu w kategorii przepisów ICAO przewidzianych wyłącznie dla lotów cywilnych.

Nieco na ten temat również tutaj: Czy MAK jest winnym smolenskiej katastrofy?

KOMENTARZE

 • Kogo?
  Wszystkich, którzy nie wierzą w teorię spiskową o katastrofie twierdząc, że to zamach.
 • Jakto kogo? Wdowy i sieroty.
  A wynajęcie adwokata to w Rosji forsa rzucona w błoto. W normalnym procesie trzeba "wynająć" sędziego. W procesie "specjalnej troski" (czyt. będącym przedmiotem specjalnej troski władz i to wysokich) NIC takiego się nie uda.
  Proces trzeba umiędzynarodowić i zebrać się na odwagę, by bezczelnie "lać Ruskich w mordę" (dialektycznie mam na myśli a jak trzeba będzie egzystencjalnie - to też). Innej mowy oni nie panimajut.
 • @bez kropki
  Procesu nie można będzie "umiędzynarodowić". Strona oskarżona nie ma takiej możliwości.
  Katastrofa była w Rosji. Tylko sąd rosyjski będzie ją rozpatrywał. Im dłużej rząd Polski będzie to ignorował i wytracał czas na bezproduktywne działania tym dla nas gorzej. Obetnie się emerytom, wojsku, policji, nauczycielom i jeszcze paru zawodom opłacanym z budżetu. A rząd dalej sam się będzie wyżywiał.

  Swoją drogą zapytam dlaczego uważasz że rosyjscy adwokaci będą przed rosyjskim sądem nieskuteczni?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY