Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
152 posty 1023 komentarze

Bejka

Almanzor - Bejka, to zawołanie rodzinne, z Podlasia.

Moje komentarze

 • @trybeus 10:25:59
  Dobre. :)
  Minęła 60. rocznica początku zdobywania Kosmosu
 • @czerwony baron 20:57:09
  Wszyscy umrą, ale niektórym należy się wspomnienie.

  Ale że "kiedyś nastąpi kolaps wszechświata" to mocno przesadziłeś. Kiedy Newton opublikował prawo powszechnego ciążenia również wielu twierdziło że wszystkie ciała niebieskie przyciągną się do jednego punktu. Na szczęście tak nie będzie. Chaos wszechświata nigdy już się nie uporządkuje.
  Tadeusz Żytkiewicz, mój Profesor Historii,nie żyje
 • @kula Lis 67 12:51:05
  // 2. Przed 1.09.1939 r. Niemcy uzgodnili z sowietami wspólne wymordowanie polskiej inteligencji, aby Polacy nigdy już nie stanęli im na drodze; po wojnie brakło ok. 80% polskiej inteligencji. Dotychczas na świecie nie przetrwał żaden naród, któremu wymordowano 50% inteligencji. //

  Dziękuję za komentarz, ale go tu poprawiłbym. Pierwsze szczegółowe uzgodnienie Niemców z Sowietami w sprawie systemu mordowania polskiej inteligencji było podczas porozumienia z końca września'39. Uzgodniono wowczas robocze konsultacje szefów NKWD z Gestapo i SS w Zakopanem (Willa Telimena) i w Krakowie.

  Wymiana była pouczająca dla obu stron. Niemcy uczyli NKWD sposobu selekcjonowania Polaków: inteligencja, działacze społeczni zwłaszcza na terenach z mniejszością niepolską, księża, harcerze ... akcja AB, Piaśnica, profesorowie krakowscy, nauczyciele warszawscy.
  Sowieci nauczyli Niemców wykorzystywać do pracy w obozach śmierci Polaków średnio przez kilka ostatnich miesięcy życia, czego owocem było utworzenia obozu w Oświęcimiu w czerwcu 1940 dla wybranych grup Polaków.

  Nieco wcześniej owocem koordynacji były Palmiry i Katyń. Ostatnią koordynacją było spotkanie Himmlera z Berią w Puszczy Białowieskiej w końcu marca 1940 nieco ponad tydzień przed slynną decyzją biura politycznego.

  Dostarczone nadzwyczajną przesyłką niemieckie pistolety Walther PPK kal. 7,65 idealnie dopasowane do dłoni specjalnie przeznaczone dla elity SS ale jeszcze nie będące na uzbrojeniu w Niemczech nadawały się dużo lepiej do zabijania niż sowieckie TT z których nie da się bez bólu dłoni wykonać nawet kilkunastu strzałów.
  Znamienne jest podsunięcie Stalinowi pisemnego zlecenia wykonania mordu katyńskiego - formalności nie dokonywanej nigdy przedtem ani potem.

  Goebbels w swoich pamiętnikach napisał "Katyń to moje zwycięstwo". Wyciągnięcie tego przez Niemców w odpowiednim momencie wojny było mocnym ciosem w aliancką koalicję i w morale jej przywódców.

  Narodami, który przetrwały zniszczenie 50% inteligencji są Czesi i Serbowie a także my "za Jana Olbrachta"
  Jestem przekonany, że pomimo trudności i teraz nie damy się.

  Pozdrawiam
  Druga połowa września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @Talbot 12:21:00
  Sprawdź metryki ludzi w Sowietach podejmujących kluczowe bolszewickie decyzje.
  Poza Mołotowem wśrod nich chyba nie było żadnego Rosjanina
  Druga połowa września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @Talbot 10:53:05
  Jednak Sowietów a nie Rosjan.
  Związek Sowiecki opierał się przede wszystkim na nie-Rosjanach:
  na Żydach, na Polakach, na Estończykach, na Łotyszach, na Bułgarach, na Gruzinach.
  Wystarczy?
  Druga połowa września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @Casey 22:09:43
  Temat mniejszości niemieckiej został dobrze spenetrowany w książce "Honor i Ojczyzna". Autor, dziennikarz i przed wojną przeszkolony oficer "dwójki" podczas okupacji koncentrował się na wywiadzie przeciwniemieckim. Wnioski z tej dzialności były doniosłe. Materiał przygotowany przez Delegaturę Rządu w 1942/3 był podstawą do wystąpienia Polski na Konferencji Poczdamskiej. V-ce premier Mikołajczyk - referujący w imieniu Polski nasze stanowisko - niemal dosłownie tak przedstawił te argumenty, że Wielka Trójka najbardziej zgodnie z wszystkich omawianych tematów uznała że dla zapewnienia Europie trwałego pokoju należy ustalić granicę polsko - niemiecką najkrótszą i najłatwiejszą dla obrony czyli na Odrze i Nysie Łużyckiej ORAZ uznała konieczność wysiedlenia z Polski całej mniejszości niemieckiej.

  Materiał przygotowany na podstawie dokumentacji Delegatury Rządu z 1942 aczkolwiek uznaje sprawę powrotu ziem odebranych na wschodzie, to stwierdza, że jest to sprawa wylącznie polsko - sowiecka i wrocić do niej należy dopiero w dogodnej do tego dla Polski sytuacji. Jeszcze taka stytuacja nie nadeszła.

  Rozpowszechniane plotki, jakoby nasze Ziemie Zachodnie miały być rekompensatą za utracone na wschodzie JEST KŁAMSTWEM.
  Druga połowa września 1939 w relacji mojego Wujka
 • Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej
  Ustalenie przez Konferencję Trzech Mocarstw (z udziałem delegacji Polski) w Poczdamie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej nie było rekompensatą za zajęte przez ZSRR nasze ziemie wschodnie. V-premier Mikołajczyk referował na tej konferencji temat polsko - niemieckich relacji wykorzystując w 100% materiał w tym aspekcie przygotowany w Kraju przez Delegaturę Rządu już w 1942 roku.

  Podstawowe cele wojny dla Polski wyznaczone wtedy były: ODWET na Niemcach i zapewnienie trwałego pokoju w Europie przez wyznaczenie najkrótszej więc najbardziej bezpiecznej granicy polsko niemieckiej na Nysie Łużyckiej i Odrze.

  Dla uniknięcia powtórzenia wrogiego Polsce i przestępczego wobec polskiej ludności działania mniejszości niemieckiej (bez czyjejkolwiek sprzeciwów z jej szeregów) Polska zażądała w Poczdamie wysiedlenia z jej ziem całej mniejszości niemieckiej.

  Oba te argumenty zostały zrozumiane przez całą Wielką Trójkę i przyjęte w pełnej zgodzie jak żaden inny temat Konferencji Poczdamskiej. Truman i Attlee odmówili natomiast Mikołajczykowi ingerencji dla zapewnienia w Polsce wolnych wyborów.

  Sprawa ziem wschodnich, dokładnie według polityki nakreślonej przez Delegaturę Rządu, zostały potraktowane jako wyłącznie problem polsko - sowiecki i nie była przedmiotem rozważań konferencji poczdamskiej. Delegatura w soimi programie celów wojny wykazała, że temat naszej granicy wschodniej należy odłożyć na później, kiedy sytuacja Polski się odpowiednio poprawi.

  Dokładnie temat celu wojny z Niemcami przestawiony został przez Delegaturę Rządu w książce Zbigniewa Sadkiwskiego "Honor i Ojczyzna", której fragment właśnie opublikowałem
  Ziemie Zachodnie nie są rekompensatą!
 • @Husky 08:01:54
  Dodać należy, że bardzo często przy aktywnym udziale "mniejszości niemieckiej"
  Druga połowa września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @bez kropki 12:56:11
  Tekstu powyższego nie pisałem ja obecnie znając dyskusję rozgorzałą po projekcji filmu "Lotna", ale Zbigniew Sadkowski, dobrze na Uniwersytecie Poznańskim wykształcony dziennikarz mający mocno wpojony wielkopolski patriotyzm. Używany przez Niego sposób ekspresji przekazu jest taki, jaki był w Polsce osiemdziesiąt lat temu i należy to brać pod uwagę.
  Akurat słowa "szarżowanie" nie uważam za potrzebne do opisania w przypisie (którego na pewno nie zrobię na reprincie oryginału).
  Za ważniejsze dla zwrócenia uwagi uważam w tym kontekście przytoczenie Adama Ronikiera, który w swoich pamietnikach wspomina, ze "Bitwe pod Kutnem, Niemcy zapisali w rocznikach wojskowych za 1939 rok jako „ die groesste Schlacht der Welt” -największa bitwa świata.
  Przebiaja ona Cud nad Wislą - 17. bitwę
  Początek września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @Marylka Sztajer 15:14:56
  CDN
  Początek września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @bez kropki 09:27:10
  Czym innym byli żołnierze i oficerowie później przedzierający się przez Węgry i Jugosławię do Francji a czym innym uciekający przez Zaleszczyki odpowiedzialni za klęskę dowódcy, których obowiązkiem było być z wojskiem póki walczyło i ewentualnie palnąć sobie w łeb. Śmigły uciekł nie zostawiając nikogo mogącego dowodzić sporymi siłami polskimi będącymi w walce.
  Niesmak do niego w Kraju był wielki.
  Nie było wojny na dwa fronty. Polacy z Armią Czerwoną nie walczyli.
  Kostek Biernacki dowódca obrony cywilnej uciekał jeden z pierwszych - obronę cywilną Warszawy przejął po bohatersku Starzyński.
  Początek września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @bez kropki 09:25:10
  Kawaleria w pierwszym okresie II WŚ była w każdej armii. Oddziały kawalerii miały zaletę w swojej mobilności i możliwości szybkiego przemieszczania się przez bezdroża.
  Kawaleria nie walczyła na koniach ale pieszo.
  We wrześniu 1939 najbardziej wsławił się oddział kawalerii ułanów wołyńskich w bitwie pod Mokrą (jest o tym w powyższym tekście) Na stronie 10 jest o tej bitwie krótka wzmianka zaczynająca się wyrazami
  "Pod Kutnem też rozgorzała bitwa .."
  Kawaleria ta była wyposażona w działa które mogły niszczyć ówczesne niemieckie czołgi. Tymi działami oraz dzięki współdziałaniu z dobrze uzbrojonymi naszymi dwoma pociągami pancernymi zadali Niemcom znaczne straty w ludziach i sprzęcie powstrzymując przez kilka dni preważające siły wroga


  O tej bitwie można przeczytać
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Mokr%C4%85
  Początek września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @Pan podporucznik 23:25:14
  Skąd pan to wszystko wie?
  Początek września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @lorenco 18:38:33
  Hitler nie był psychopatą. To był doskonały mający charyzmę demokratyczny polityk, zarówno doskonały teoretyk ("Mein Kampf") jak i praktyk. Umiał korzystać z demokracji i haseł socjalistycznych dla realizacji swoich planów politycznych i architektonicznych.
  Potrafił skłonić wielki naród niemiecki utworzenia silnej i nowoczesnej armii która przez 3 lata opanowała tereny Europy niemal dokładnie równe terytorium UE oraz bardzo istotnej część północnej Afryki.

  Niemal genialnie sterował gospodarką i zbrojeniami. Na szczęście porwał się na Sowiety, które - przy pomocy rosyjskiej zimy - go zgniotły na miazgę.
  Chyba obecnie nie ma polityka, który by nie korzystał wprost lub pośrednio z metod wywierania wpływu na ludzi przedstawionych w "Mein Kampf".
  1 września 1939 roku to taka ważna data
 • @Husky 21:52:34
  Trudno mi formatować skany zdjęć w Neonie.
  Początek września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @lorenco 22:09:27
  Będzie i o nich.
  Początek września 1939 w relacji mojego Wujka
 • @Wrzodak Z. 18:07:02
  Nie, nie było wtedy publicznego poniżania się wobec sowieckiego sojusznika.

  https://www.youtube.com/watch?v=uFCsnWALq9E
  Cud Nad Wisłą 15.sierpnia 1920 we wspomnieniach mego Ojca
 • @Husky 16:13:58
  Defilady przed 1939 na Placu Saskim były okazalsze.
  https://r-scale-39.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/82965d4ed8150294d4330ace00821d77/a7d71c94-4a9b-11e3-b61e-0025b511229e.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=970&srch=645&dstw=970&dsth=645&quality=80
  Cud Nad Wisłą 15.sierpnia 1920 we wspomnieniach mego Ojca
 • @Husky 16:15:56
  Chwała bohaterom.
  Pod Komarowem było wspaniałe zwycięstwo. Nie mniejsze niż pod Radzyminem. Rozbiło Budionnego.
  Cud Nad Wisłą 15.sierpnia 1920 we wspomnieniach mego Ojca
 • @Husky 14:18:10
  Akurat Komendant w kampanii 1920 rozumu wielkiego nie pokazał. Najechał Kijów
  Poskutkowało to zjednoczeniem mentalnym milionów skaczących sobie przedtem do oczu Rosjan - w tym dużej liczby carskich generałów i oficerów - przy bolszewikach "wyzwalających" odwiecznie rosyjską Ukrainę od polskiego najeźdźcy.
  Ta konsolidacja Rosjan przy bolszewikach , spowodowana bezsensownym najazdem wojsk polskich na Ukrainę pozwoliła im opanować wkrótce całą Rosję, a później 1/3 świata.

  Piłsudski głupim najazdem na Kijów uczynił Związek Sowiecki wielkim i mocnym.
  Cud Nad Wisłą 15.sierpnia 1920 we wspomnieniach mego Ojca

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY